چگونگی اهداء شیء و سند به ایرانک

گردآورى منابع اطلاعاتى در زمینه‌ى فرهنگ و ادبیات کودکان و نوجوانان ایران کارى است گسترده، با حوزه موضوعى متنوع. این گستره از شناسایى شخصیت‌های تلاشگر و کارشناس در زمینه فرهنگی، هنری و ادبی کودکان تا سازمان‌ها یی که در زمینه بهزیستی کودکان در طول تاریخ گام هایی برداشته اند، تا شناسایی و گردآوری منابع مکتوب و دیداری-شنیدارى و اشیا و تجهیزات مربوط به کودکان را در بر می گیرد.

اشیا مربوط به کودکان خواه اسباب بازی باشد و یا ظرف شیر کودک، خواه تخته سیاه یک مدرسه باشد یا گهواره او، همه و همه اسناد تاریخی برای مطالعات کودکی هستند که موسسه در طول همه این سال ها به شناسایی و گرد آوری آن ها پرداخته است. اما شناسایی همه این منابع به سبب گستردگی و همزمان پراکندگی آن ها بسیار دشواراست.

به علاوه آن که به سبب تعلق آن ها به کودکان کم ارزش پنداشته شده اند و دارندگان آن ها در بسیاری موارد در نگه داری آن ها بی توجه بوده اند.

برخى از این منابع در پستوى خانه‌ها با هویتى بى ارزش، کم ارزش و در بهترین حالت به عنوان میراث خانوادگى از یادها رفته اند.

خوشبختانه در این سال ها فرهیختگان بسیاری در گرد آوری این منابع موسسه را یاری داده اند. انتظار کارشناسان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان از شما به عنوان یک ایرانى علاقه مند به حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان ایران، کمک به شناسایی و گردآورى این منابع گستره است.

به یاد داشته باشید:

  • اگر امروز صدها عنوان کتاب از فرهنگ و ادبیات مکتبخانه‌اى در آرشیو کتابخانه موسسه تاریخ ادبیات کودکان موجود است.   
  • اگر بسیارى از نوارهاى قصه و صفحه‌ها گرامافون کودکان و نوجوانان دسترس پذیر شده است.
  •  اگر بسیارى از اسناد شکل‌گیرى و گسترش نهادهاى ادبیات کودکان مانند شوراى کتاب کودک و کانون پروررش فکرى کودکان و نوجوانان طبقه‌بندى شده است.
  •  اگر بازیچه‌ها و اسباب بازی‌ها و پوشاک کودکان و نوجوانان در دوره‌هاى گوناگون تاریخى شناسایى یا آرشیو شده‌اند.  
  •    اگر امکان دسترسى به بسیار از نشریه‌هاى کودکان و نوجوانان در دهه هاى ۲۰ تا ۵۰ خورشیدی فراهم آمده است.
  • و اگر به بسیار از عکس‌ها، تصویرها، سندها، کتاب‌ها، میکرو فیلم‌ها، و فیلم استریپ دسترسى یافتیم. 

سپاسگزار کسانى هستیم که با روى گشاده و دستان سخاوتمند به روشن شدن بخش هاى ناشناخته تاریخ فرهنگ و ادبیات کودکان و  پر بار شدن این پژوهش و چاپ کتاب هاى مرجع «تاریخ ادبیات کودکان ایران»، ایجاد «بانک اطلاعات فرهنگ و ادبیات کودکان ایران» و «موزه فرهنگ و ادبیات کودکان ایران» کمک هاى ارزشمندى کردند.
 بسیار فرهیختگانی که در طی سال های شکل گیری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با اهدا منابع نوشتاری، دیداری- شنیداری و غیره ما را کمک کرده اند...

اگر شما نیز مایلید به جمع همیاران ایرانک بپیوندید و مشارکتی در شناسایی تاریخ فرهنگ و ادبیات کودکان ایران و  پر بار شدن پژوهش های «تاریخ ادبیات کودکان ایران»، «مطالعات تاریخ فرهنگ کودکی»، «پایگاه داده های فرهنگ و ادبیات کودکان ایران» و «موزه تاریخ فرهنگ و ادبیات کودکان ایران» داشته باشید، با ما با شماره تلفن ۸۸۵۲۸۵۱۱ تماس بگیرید و  ضمن اعلام نظرات و پیشنهادات خود به ما در گردآوری میراث تاریخ کودکی ایران زمین یاری رسانید.

Best Authentic Sneakers | GOLF NIKE SHOES