بهرنگی، صمد

عنوانبهرنگی، صمد
گونهسرگذشت نامه
نام و نشانبهرنگی, صمد
تاریخ تولد - وفات

۱۳۱۸- ۱۳۴۷

سال آغاز۱۳۴۷
زبان انتشارترکی
نقشنويسنده، مترجم، آموزگار
موضوعسرگذشتنامه, صمد بهرنگی, مترجم, نویسنده
تاریخ نشر

۱۳۱۸- ۱۳۴۷

متن کامل

صمد بهرنگی در ۲ تیر ماه سال ۱۳۱۸ در محله چرنداب تبریز در خانواده‌‌ای کارگری زاده شد. در دبستان‌های پانزده بهمن و جاوید درس خواند. ‌دوره دبیرستان را در مدرسه تربیت گذراند و در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای مقدماتی تبریز شد. عبدالحسین ناهیدی آذر از دانش‌آموختگان دانشسرای مقدماتی تبریز، نویسنده آذربایجانی، درباره صمد بهرنگی چنین می‌گوید:
بهروز دهقانی، صمد بهرنگی، غلا‌محسین فرنود و رحیم رئیس نیا در دانشسرای مقدماتی درس می‌خواندند ... برخی از مدرسان دانشسرا مبلّغ سیستم آموزشی به روش امریکایی بودند ... شادروان صمد بهرنگی در کتاب <کند و کاو در مسائل تربیتی ایران> این سیستم را نقد کرده و بی‌ثمر بودن آن را ثابت کرده است ... من فقط نشریات دیواری دانشسرا از جمله <خنده> را به یاد دارم که توسط بهروز دهقانی، صمد بهرنگی و غلا‌محسین فرنود نوشته می‌‌شد و با استقبال پرشور دانش‌آموزان مواجه شد ... تا آنجا که به یاد دارم،‌ نشریه‌ای بود در زمینه آموزش و پرورش و تاریخ و ادبیات.
بهرنگی در خرداد ۱۳۳۶ دوره دو ساله دانشسرای مقدماتی را به پایان رساند و سپس در جایگاه آموزگار روانه آذرشهر،‌ ممقان، گوگان، قدجهان، دهخوارقان و آخیرجان شد.
...