مفید، بیژن

عنوانمفید، بیژن
گونهسرگذشت نامه
نام و نشانمفید, بیژن
تاریخ تولد - وفات

۱۳۱۴- ۱۳۶۳

سال آغاز۱۳۶۳
زبان انتشارفارسی
نقشنمايشنامه نويس، بازيگر
موضوعبیژن مفید, سرگذشتنامه, نمایشنامه نویس
تاریخ نشر

۱۳۱۴- ۱۳۶۳

متن کامل

بیژن مفید، نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر، در نهم خرداد ماه ۱۳۱۴ در تهران زاده شد. پدر بیژن مفید، غلا‌محسین مفید، معلم مدرسه نظام بود و در آنجا ورزش علمی آموزش می‌داد. غلامحسین مفید به کودکان نیز توجه ویژه داشت. ا‌و در امجدیه برای کودکان زمین بازی درست کرد و چون ورزش درس می‌داد، کم‌کم ورزش‌ها را به نمایش تبدیل کرد تا از این راه کودکان را به ورزش کردن تشویق کند. برای نمونه او با کودکان مسابقه فوتبال حیوانات ترتیب می‌داد. به این ترتیب که بچه‌ها ماسک جانوران گوناگونی همچون شیر و خرس را به صورت زدند و سپس با هم فوتبال بازی می‌کردند. او همچنین چندین نمایش از داستان‌های شاهنامه را با کودکان اجرا ‌کرد.
مادر بیژن مفید مدیر دبستان بود و هر سال در جشن‌های آن دبستان، غلا‌محسین مفید نمایش‌هایی با کودکان، برای کودکان اجرا می‌کرد. خانواده‌ بیژن مفید اهل موسیقی نیز بودند.
بیژن مفید در سال‌های آغازین دهه ۱۳۲۰ به دبستان رفت و از همان سال‌ها به کمک پدرش با شعر و موسیقی و نمایش‌های سنتی ایران آشنا شد. در سال‌های پایانی دبستان، نواختن ویولن را نزد استاد ظهیرالدین آغاز کرد، اما پس از مدتی از آموختن موسیقی دست کشید و در پایان دهه ۲۰ وارد هنرستان هنرپیشگی شد. روزها به دبیرستان می‌رفت و بعدازظهرها به هنرستان هنرپیشگی. از کودکی شعر می‌سرود و برخی از شعرهایش در نشریه‌های آن زمان منتشر می‌شدند...Best Sneakers | Air Jordan 1 Retro High OG "UNC Patent" Obsidian/Blue Chill-White For Sale – Fitforhealth