صادقی، فرخ

عنوانصادقی، فرخ
گونهسرگذشت نامه
نام و نشانصادقی, فرخ
تاریخ تولد - وفات

۱۳۲۶- ۱۳۶۱

سال آغاز۱۳۶۱
زبان انتشارفارسی
نقشنويسنده، منتقد ادبيات كودكان
موضوعسرگذشتنامه, فرخ صادقی, نویسنده
تاریخ نشر

۱۳۲۶- ۱۳۶۱

متن کامل

فرخ صادقی در ۱۷ شهریور ماه ۱۳۲۶ در شهرستان مراغه در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست زاده شد. پدرش احمد صادقی که در آلمان درس خوانده بود، با آذربایجان شوروی دادوستد می‌کرد. مادرش زرین‌تاج علوی نیز درس خوانده و هنرمند بود.
فرخ صادقی دوره‌ی دبستان را در مدرسه‌ی کمال و دبیرستان را در مدرسه‌‌ی خواجه نصیرطوسی در مراغه گذراند. از کلا‌س نهم دبیرستان برای روزنامه‌ی کیهان خبر و گزارش می‌نوشت. پس از پایان دبیرستان به تهران رفت و در رشته آب‌شناسی دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از دانش‌آموختگی، به کار در پروژه سدسازی روی زرینه‌رود در آذربایجان شرقی پرداخت.
او در دوره سربازی به سپاه دانش پیوست و به استان فارس رفت. در آن دوره، هر هفته یک ساعت در رادیو فارس به شکل زنده برنامه‌ای اجتماعی اجرا می‌کرد. پس از پایان دوره سربازی در سال ۱۳۵۰ وارد دانشگاه آریامهر (صنعتی شریف) شد و به تحصیل در رشته ریاضی پرداخت.
فرخ صادقی از دوره‌ی جوانی به ادبیات، به ویژه ادبیات کودکان علا‌قه‌مند بود. او بر این باور بود که کودکان عامل بنیادین تحولا‌ت اجتماعی‌اند و برای پدید آوردن تحول در جامعه، باید از کودکان آغاز کرد. به همین سبب در حوزه‌های گوناگونی که به گونه‌ای با زندگی و جایگاه کودکان پیوند داشت، فعالیت می‌کرد. صادقی از سال ۱۳۵۱ همکاری خود را با کمیته سوادآموزی وابسته به سازمان زنان به سرپرستی پرویز همایون‌پور آغاز کرد....buy footwear | 【国内۴月۲۴日発売予定】ナイキ ウィメンズ エア アクア リフト 全۲色 - スニーカーウォーズ