سویفت، جاناتان

عنوانسویفت، جاناتان
گونهسرگذشت نامه
نام و نشانسویفت, جاناتان
تاریخ تولد - وفات

۱۶۶۷- ۱۷۴۵

سال آغاز۱۷۴۵
زبان انتشارفارسی
نقشنویسنده
موضوعجاناتان سویفت, سرگذشتنامه, نویسنده
تاریخ نشر

۱۶۶۷- ۱۷۴۵

متن کامل

جاناتان سویفت، هجو نویس، رساله نویس سیاسی، شاعر و کشیش ایرلندی است. او را با آثاری مانند "سفرهای گالیور"، "یک پیشنهاد مؤدبانه"، " نامه هایی به استلا"، "نامه های بزاز"، "جنگ کتاب ها"، " یک مجادله علیه براندازی مسیحیت" و " قصه ی یک تغار" می شناسند. سویفت بیشتر به عنوان بهترین هجو نویس انگلیسی زبان شناخته شده است تا شاعر. او آثارش را با نام های مستعار گوناگونی مانند گالیور لموئل، ایساک بیکراستاف، ام بی دریپیر یا بدون نام منتشر می کرد. سویفت همچنین استاد، دو سبک هجو Horatian و Juvenalian شناخته می شود. جان راسکین او را یکی از سه شخصیت تاریخی تاثیر گذار بر خود، می نامد.
جاناتان سویفت نویسنده ای پرکار بود. دیویس هربرت نوشته های سویفت را در۱۴ جلد گردآوری کرده است. آخرین نسخه ی کامل از سروده هایش ۹۵۳ صفحه دارد و نامه هایش که دیوید وولی در ۱۹۹۹ منتشر کرده است، ۳ جلد را در بر می گیرد.
جاناتان سویفت در ۳۰ نوامبر ۱۶۶۷ در دوبلین به دنیا آمد. او فرزند دوم و تنها پسر جاناتان سویفت (پسر خاله ی جان درایدن شاعر و منتقد و مترجم و نمایشنامه نویس انگلیسی ۱۷۰۰-۱۶۳۱ ) و ابیگیل اریک بود. پدرش در ایرلند زاده شد و مادرش در انگلستان. جاناتان ۷ ماه پس از مرگ پدرش به دنیا آمد. بیشتر اطلاعات درباره ی سال های نخستین زندگی او مبهم و گاه متضاد است....Running sport media | Nike Shoes, Sneakers & Accessories