بروشور موزه کودکی ایرانک

نمایشگاه-موزه کودکی ایرانک، نمایشگاه-موزه‌ای ویژه تاریخ و فرهنگ کودکی است که در آن به نشانه‌ها، پدیدارها، ‏سندهای مربوط به زیست کودک و کودکی در سیر تاریخ پرداخته شده است، با هدف ‏شناساندن ژرفای این تاریخ و فرهنگ به مخاطبانی از هر گروه و هر سن، کودک تا ‏بزرگسال. این نمایشگاه-موزه به پشتوانه مجموعه ده‌جلدی کتاب‌های تاریخ ادبیات ‏کودکان به همراه مجموعه کتاب‌های منتشر نشده «تاریخ کودک و کودکی در ایران» شکل ‏گرفته و برای یک دوره یک ساله به کمک بخش خصوصی راه‌اندازی شده است تا بخشی ‏از الگو و طرح دائمی موزه کودکی را در چشم‌انداز بگذارد.

ویژگی موزه کودکی ایرانک

این موزه بر پایه نگرش موزه‌های روایتی-هم‌کنشانه ساخته شده است. در این‌گونه موزه‌ها، تنها شیء به نمایش درنمی‌آید، بلکه روایت اشیا یا پدیدارها در پیوند با یکدیگر بازنمایی می‌شوند. هم‌چنین این موزه برای کودکان هم‌کنشانه است، یعنی کودکان در کنار خانواده‌ها یا بزرگ‌ترها با روایت‌ها درگیر می‌شوند و در بده‌بستانِ کنش و واکنش، احساس و فکر می‌کنند، می‌آموزند و بهره می‌برند.

بخش‌بندی موزه کودکی ایرانک

موزه کودکی ایرانک از چهار بخش به هم پیوسته شکل گرفته است. فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان در دوره باستان که نماد برجسته آن افسانه درخت خرما و بزی «درخت آسوریگ» است، در کنار آن بخشی از بازی‌افزارهای کهن در ایران و نشانه‌هایی که کودک را بر آن نقش کرده‌اند، به نمایش درآمده‌اند.

بخش دیگر از این دوره به کودکان اسطوره‌ای در شاهنامه مانند داستان زال و سیمرغ اختصاص دارد.

سپس با گذار از بخش باستان، دوره ایران پس از اسلام می‌آید که بازتاب نقش کودکان در مینیاتورها است و در کنار آن روایت موش و گربه عبید زاکانی، برجسته‌ترین اثر ‏ادبیات کودکان در سده‌های میانی به نمایش درآمده است.

مکتب و ادبیات مکتب‌خانه‌ای بخشی از فرهنگ ایران در همین دوره است که در پیش چشمان مخاطبان قرار می‌گیرد. با گذار از این بخش، به دوره قاجار و مشروطه پامی‌گذاریم و با بنیان‌های فرهنگ کودکی مدرن و آموزش و پرورش نو و دو چهره شاخص این دوره، میرزا حسن رشدیه و جبار باغچه‌بان آشنا می‌شویم.

پس از این بخش، نوبت به کتاب‌های دوره نوگرایی و چگونگی زیست و رفتارهای فرهنگی کودکان و بازتاب آن در این کتاب‌ها می‌رسد. زندگی نوزاد و مادر، افزار زیست مادر و کودک، عروسک‌های مردم‌ساخت، بازی‌های مردم‌ساخت بخشی دیگر از این موزه هستند.

ادبیات کودکان، تصویرگران، نهادهای ادبیات کودکان، نشریه‌های کودکان و نوجوانان، بازی‌افزارها در تحول زمانی و... دیگر بخش‌های این موزه را می‌سازند.

هم‌چنین در بخش‌های نمایشی و هم‌کنشانه این موزه، خیمه‌شب‌بازی، نمایش نقش و سایه، و در بخش‌های دیگر عیدی‌سازی و کتاب‌خوانی در اتاق خواندن کودکان را درگیر با یک موزه هم‌کنشانه می‌کند.

در گردش پایانی موزه، فروشگاه است که کتاب‌های باکیفیت موسسه و بازی‌افزارها و هر آن‌چه که در پیوند با موزه است در آن به فروش می‌رسد.

پشتیبان‌ها

این نمایشگاه - موزه با پشتیبانی مادی و معنوی مدیران شرکت عمران آذرستان و شرکت تضامنی محمد عطاردیان و همکاران ‏برای ترویج فرهنگ کودکی و تثبیت ایده موزه دائمی کودکی راه‌اندازی شده است.

پیوستاندازه
PDF icon نسخه pdf بروشور موزه کودکی ایرانک۵.۸۴ مگابایت